Astro Portre

RessamEdvard Munch

Edvard-Munch-Ayrılış-1896-Tuval-Üzerine-Yağlıboya-Munch-Müzesi-Oslo
Edvard-Munch-Kimdir

Edvard Munch Norveç’te doğdu. Kendisi bir yay. Beş yaşındayken annesini, on üç yaşındayken ablasını kaybetmiş. Çocuk yaşta resimler yapmaya başlayan Munch resimlerine bu kasvetli havayı yansıtan bir sanatçı. Hatta öyle ki resimlerine “Hasta Çocuk” ve ”Hasta Odasında Ölüm” gibi isimler vermiş.

Pek çok sanatçı gibi Munch da babasının ısrarı üzerine mühendislik okumaya başlamış sonrasında resme olan ilgisi nedeniyle okulunu yarım bırakmış. Önceleri natüralizmden etkilenmiş, sonrasında ise Van Gogh, Gaugien gibi izlenimcilere dahil olmuştur. Pek çok sergi açmış, kendi zirvesini yaşadığı, 1983 lü yıllarda tam da satürn döngüsündeyken o ünlü eseri “çığlık” üzerine çalışmalar yapmaya başlamıştır.

Munch, daha sonra bu resmin ilham kaynağının şu sözlerle ifade etmiştir “Yolda iki arkadaşımla yürüyordum, güneş batıyordu, birdenbire gökyüzü kan kırmızısına büründü, kendimi tükenmiş hissederek, durakladım ve parmaklıklara yasladım, koyu mavi fiyordun ve şehrin üzerinde kan ve dil şeklinde alevler vardı, arkadaşlarım yürümeye devam ettiler ve ben korku içinde tir tir titreyerek kalakaldım, doğanın içinden geçen sonsuz çığlığı içimde hissetim”

Güneş ve merkür burcu yay olan Munch’ dan nasıl oluyor da böyle ölüm temalı dramatik resimler çıkıyor diye düşünüyordum ki Munch’ın güneş uranüs karşıtlığını gördüm. Özellikle o meşhur eseri “çığlık” da kendi döneminde alışılmadık bir biçimde, tuvale yansımayan bir tarzı yakalayabildiğini gösteriyor. Yay burcunun yönetici gezegeni olan jüpitere baktığımızda ise akrep burcuna yerleştiğini görüyoruz. Akrep krizin, tutkunun, kayıpların, manipülasyonun ve elbette ölümün burcudur. Munch’ın kuzey ay düğümü de akrep, hayat yolculuğunda krizleri, bunalımları sonuna kadar deneyimleyerek dönüşmüş bir sanatçı görüyoruz! Diğer taraftan resimlerindeki umutsuzluk teması ay oğlak gerçekçiliği ve gölge yönü kasvetiyle yoğrulmuş.

Uzun uzun yazamadım ama youtube da epeyce anlattım buyurun efenim Edward Munh doğum haritası yorumu yayında…

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

https://www.ozlemsomuncu.com/wp-content/uploads/footer-gezegenler.png

Takip Et

© Copyright 2021 | Tüm Hakları Saklıdır, Tasarım ve Dizayn: Gurur TOMUR 

İptal ve İade