AkrepAy düğümleriBoğaMakaleAy Düğümleri Akrep Boğa Aksında

Aralık 29, 20210
astroloji

Ay Düğümleri astrolojik haritalarımızda sanal iki noktadır. Biri kuzeyde, diğeri güneyde ve birbirlerine180 °lik bir açı ile yerleşirler. Teknik olarak Güneş ve Ay’ın yörüngelerinin kesişme noktalarıdır, birer gök cismi değildirler ama astrolojik yorumlarda çok ama çok önemli kadersel temaları anlatırlar.

Özellikle karma astrolojide ay düğümleri karma ile ilgili detaylı bilgi verir. Güney ay düğümü 9 yaşam deposunu ifade ederken kuzey ay düğümü bu yaşamdan deneyimleyeceğimiz şeyleri ifade eder. Genellikle güney ay düğümü kayıplar, bırakılması gereken alan olarak ifade edilse de aslıda doğru olmakla birlikte, eksik bir bilgidir. Kişi kaçınılmaz olarak kuzey ay düğümü ırmağında zaten akacak, o yolculuğu tamamlayacaktır ancak insan doğası gereği bu ırmağın bir köşesindeki dala tutunmak ister. Yaşamsa çeşitli döngülerle o dalı bırakmasını sağlar. Nitekim bu da insana bir kayıp gibi görünür.

Ay düğümleri iki ayrı şekilde hesaplanma yöntemi vardır. True node ve mean node. Karma astrolojide bizler mean node kullanmayı tercih ederiz.

Gelelim bu girişin asıl nedeni ay düğümlerinin boğa ve akrep burçlarına geçişine. 2022 gelirken ağzımızdan en çok duyduğunuz bu kelime (boğa-akrep) bu olsa gerek. Tutulmalar boğa ve akrep burçlarında gerçekleşiyor ki zaten bir yeni ay ve dolunayın tutulma olabilmesi için ay düğümlerine yakın olması beklenir.

23 Aralık 2021 den itibaren 13 Jul 2023 e kadar 1,5 yıl boyunca ay düğümleri boğa ve akrep burçlarında olacak. Kuzey ay düğümünde boğayı deneyimlerken, güney ay düğümünde akrebi göreceğiz.

Konuyu daha iyi anlayabilmek adına boğa ve akrep burçlarına daha yakından bakalım. Boğa burcu yani dünyamınızın burcu; bedenlenmeyi, fiziksel dünyadan haz almayı, güvenlik ihtiyacımı ifade eder. Boğa ile köklenir, bağlanır, kendimiz için güvenli bir alan yaratırız. Akrep burcu ise boğa burcunun aksine risk almayı, bedenden ziyade ruhsal bir doyumu, tutkuyu, arzuyu ifade eder.

İkizler, yay tutulmaları boyunca değişen şartlara uyum sağlamaya çalışan, araştırmanın, okumanın, bilginin ve sentezin öne çıktığını biliyoruz. İşte edinilen bu bilgi zodyak akışının tersine bir evrimle boğa, akrep burcunda özümsenir, derinleşir.

2022 yılında hayata dair neyin elde tutulacağını, neyin bırakılacağını düşüneceğiz. Hayatın her alanından hangi duygunun ve değerin bizim için muhafaza edilmesi gereken bir duygu olduğunu, hangi değerin içeride, derinlerde ayıklanarak atılacağını belirleyeceğiz. Yılın genel teması elbette maddi manevi her türlü değeri gözden geçirmek olacak. İhtiyaçlarımız, paramız, öz değerimiz, yeteneklerimizi gözden geçirerek, bu konularda aydınlanma yaşayacağız. Sınırlarımızı, sırlarımızı, arzularımıza rağmen durmak gereken yerleri, hayatın gelip geçiciliğini, zaaflarımızı, bu zaaflara rağmen güvenle sarılabilmeyi öğreneceğiz.

Sevgiyle

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

https://mldjoplulasd.i.optimole.com/w:auto/h:auto/q:mauto/f:best/https://www.ozlemsomuncu.com/wp-content/uploads/footer-gezegenler.png

Takip Et

© Copyright 2021 | Tüm Hakları Saklıdır, Tasarım ve Dizayn: Gurur TOMUR 

İptal ve İade