GüneşMakaleSolar return harita nedir? nasıl yorumlanır?

Ocak 18, 20231
venüs

Güneşin doğduğumuz gün ki derecesine yani kendi pozisyonuyla kavuşumundan elde edilen bir haritadır. Bir öngörü yöntemidir ancak tek başına yorumlamak yeterli değildir. En doğru yorum için tutulma ve transit haritalarla birlikte yorumlamak gerekir. Zaman zaman tek başına değerlendiriliyor ancak astrolojide öngörü yapılırken düşülen en büyük hatalardan biride burasıdır. Dikkat edilmesi gereken en büyük husus haritanın ne vaat ettiğidir. Doğru bir doğum haritası analizi yapamıyorsanız öngörü de yapamazsınız. Bir doğum haritası evlilik, çocuk ya da kariyer vadetmiyorsa hiç bir transit yada hiç bir güneş dönüşü haritası ona bu olayı yaşatamaz. Amatör okuyucular da burada takılır. Kendi kendime astroloji öğrenme çabalarımda burada destek almam gerektiğini düşünmüş, böylece astroloji öğrenmeye başlamıştım. Yine de bu çabalar bizi doğruya götüren küçük adımlardan biri olduğu için çok kıymetli.

Hadi öyleyse güneş dönüşü haritası yorumlamadan önce küçük bir giriş yapalım. Güneş bizim haritamızın en kıymetli göstergelerinden biri canımız, varlığımız, kişilik ve kimliğimizi gösterir. Işık kaynağımız güneş her ay 30 dr kadar ilerler ve günün sonunda 360 dr bir yılda tamamlar. Biliyoruz ki yıl 365 gün 8 saatten oluşuyor, burada teknik konularla kafanızı karıştırmayacağım ama belirtmeden de geçemiyorum. Bu kayma nedeniyle güneşimiz her yıl aynı gün aynı saatte aynı derecede olamaz. Bazen bir kaç saat farkla bazen bir gün önce yada bir gün sonra aynı dereceye gelir. İşte o dereceye geldiği anda hesaplanan harita solar return yani güneş dönüşü haritadır.

Burada küçük bir parantez açarak güneşin aynı gün aynı dereceye gelmesi için 33 yılın geçmesi gerektiğini hatırlatayım. Yani güneş bu biraz önce aktardığım kayma nedeniyle yalnızca 33 yılda bir aynı gün aynı saat ve dakikada aynı dereceye gelir. Bu nedenle de 33 sayısı ezoterik inançlarda çok özel ve anlamlıdır. Hayatımızda 33 yaş bir dönüm noktasını ifade edebilir. Belki bir gün bu konuya ayrıca değiniriz.

Güneş dönüşü haritasını okurken nelere dikkat edilir ?

Güneş dönüşü haritasına tıpkı bir doğum haritası gibi bakılır. Element dengesi, retrolar, stelyum, güneş ve açıları, ay fazları ve doğum haritası okurken dikkat edilen pek çok detay dikkate alınmalıdır.

Güneş dönüşü haritalarında güneş daima doğum haritamızdaki pozisyonda, aynı derecede olacaktır. Diğer gezegenlerse yılın döngülerine istinaden değişecektir. Yorumlamalar astrologlar arasında değişiyor olsa da ben gezegenlerin yerleştiği burçları yorumlamayanlardanım! Bunun yerine gezegenlerin yerleştiği evi göz önünde bulunduruyorum.

Elementler
 • Haritanızdaki element dengesi o yıl mizacımızla ilgili bilgiler verir. Element: Grekçe’ de merdivenin ilk basamağını tırmanmak, bir işe ilk adımını atmak anlamına gelir. Astroloji de Elementler 4’e ayrılır. Ateş, hava, toprak ve su elementleri doğamıza dair detaylar verebilir.

Örneğin; Natal haritamızda su elementimiz eksiktir, ancak o yıl su elementi fazlaysa duygularımıza kucak açabiliriz. Natal haritamızda ateş elementimiz fazladır ve güneş dönüşü haritamızda da aynı durum söz konusu ise lider ve görünür olabiliriz.

Stelyum
 • Güneş dönüşü haritanızda stelyum yani aynı burçta birikme varsa o yıl stelyumun olduğu ev konularına yoğunlaşır, hatta o evle ilgili konularda takıntılar geliştirebiliriz.

Örneğin; 2. evde bir stelyum maddi konulara odaklanacağınızı gösterebilir. Güneşin bulunduğu ev o yılın ana temasını belirler. Örneğin güneşiniz 10. evde yükselmişse o yıl toplum önündeki duruşunuzu sorgularsınız. İşiniz ve kariyerinize odaklanabilirsiniz. Çocuk sahibi olabileceğiniz veya çocuklarınızın eğitimi ile ilgilendiğiniz yıllarda ise 5. evde stelyum olabilir.

Başrol oyuncusu güneş
 • Güneşin açıları odaklandığınız konuyla ilgilenirken ne kadar destek göreceğinizi ve ne kadar zorlanacağınızı gösterir. Üçgen ve sesktil açılar kolaylıkla gerçekleşebilecek konuları ifade ederken, kare ve karşıt açılar engel ve gecikmeleri gösterebilir.

Örneğin; Natal haritanızda güneş uranüs kareniz vardır. Bu yıl güneş dönüşü haritanızda güneş uranüs üçgeni görüyorsanız. Zorlayıcı durumları yönetmenizin kolaylaştığı bir yıl olabilir.

Ay fazı
 • Güneş dönüşü haritanızda ay fazınız, o yıl ki deneyimlerinizde bir başlatma içinde mı? sonlanma mı? görünür olma deneyimindesiniz bu konuda bilgi verir.

Örneğin dolunay fazındaysanız, o yıl ilgi odağınızdaki konu görünür olabilir. Genel olarak gergin ve agresif olabilirsiniz. Büyüyen ay ise emeklerinizin, projeleriniz gelişebilir.

Retrolar
 • Retro gezegenler o yıl o gezegenin doğasına özgü konuların içe dönmesidir.

Örneğin solar haritanızda o yıl venüs retro! öyleyse ilişkilerde sevme sevilme konularında yaşanabilecek sorunlar veya parasal kaygılar yaşanabilir. Merkür retro  iletişimde aksaklıkları, mars retro ise enerjinizin içe dönmesini gösterir. Diğer taraftan natal haritanızda kişisel gezegenleriniz geri gidiyorsa harita vaadini gerçekleştirebilir. Örneğin 9 yıldı evlenemediğiniz sevgilinizle evlilik kararı alabilirsiniz, bunun için elbette evliliği vadedecek diğer tüm göstergelerin gerçekleşmiş olması gerekir.

Güneş dönüşü haritaları etkisini doğum tarihinizden bir ay öncesinden göstermeye başlar. Haliyle bir ay öncesindeki temaları takip ederek kendinize genel bir yorum yapabilirsiniz. Transitler, tutulmalar, progress haritanız ve solar return haritanızla birlikte yorumlarsanız bütüncül ve daha doğru yorumlar yapmış olursunuz.

Solar return yorumlama orta seviye ve ileri seviye astroloji derslerinin konusudur. Solar return haritası yorumlama atölyesine katılmak  veya eğitimlerime katılmak için form doldurmanız yeterlidir.

Aşkla…

1 comments

 • Yasemin

  Ocak 19, 2023 at 10:14 am

  Harika bilgiler 🙂

  Reply

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

https://mldjoplulasd.i.optimole.com/w:auto/h:auto/q:mauto/f:best/https://www.ozlemsomuncu.com/wp-content/uploads/footer-gezegenler.png

Takip Et

© Copyright 2021 | Tüm Hakları Saklıdır, Tasarım ve Dizayn: Gurur TOMUR 

İptal ve İade