Astro Portre

YazarEckhart Tolle

Eckhart Tolle
eckhart_tolle_nefes
ivccn_lockley_tollechart

“Sizin geçmiş olarak düşündüğünüz şey eski bir şimdinin zihinde depolanmış anısıdır. Geçmişi hatırladığınızda, bir anıyı yeniden canlandırırsınız ve bunu şimdi yaparsınız. Gelecek ise hayal edilen bir şimdidir, o zihnin bir projeksiyonudur. Gelecek geldiğinde, şimdi olarak gelir. Siz gelecek hakkında düşündüğünüzde, bunu şimdi yaparsınız. Geçmiş ve gelecek aşikâr bir biçimde, kendi başına bir realiteye, bir gerçekliğe sahip değildir. Onların realitesi şimdiden ödünç alınmıştır.”

Şimdinin gücü kitabının ruhani bir öğretmen olarak tanımlanan; yazar Tolle Satürn döngüsünde yaşadığı ruhsal aydınlanma öncesi büyük bir depresyondaymış. Kitaptan alıntılarıyla sık karşılaştığım yazara biraz yakından bakmak istedim. Malumunuz mesleki bir deformasyon! Şimdinin gücü kitabına youtube üzerinden Akaşa yayınlarının hesabında sesli kitap olarak dinleyebilirsiniz.

Yazarın haritasına geçtiğimizde geleceğin burcu kova mensubu olduğunu görüyoruz. Nitekim zamanın efendisi Satürn güneşinin hemen karşısında yer alıyor. Bu da onun derin depresyonunu anlatıyor. Güneş kova burcunda özellikle de Satürn aslan karşısında çok şanslı sayılmaz, egonun eridiği, otorite figürlerinin varlığı altında ezildiğini görebiliriz. Yine de esasen Satürn bu karşıtlığa Mars kadar yakın olmayınca dikkatimi marsa çeviriyorum. Ve oo beklediğim önemli gösterge Mars aslan burcunda oldukça güçlü bir derecede ve retro. Marsın retroları enkarnasyonlardan birinde gelecekten gelmiş olabileceğine işaret ediyor. Yukarıda alıntısını yaptığım o sözler ancak böyle bir etkileşimden çıkar. Kitabı dinlerseniz yazarın öfkeyle ilişkili sözleri de dikkatinizi çekecektir! Güneş ve Mars karşıtlığı marsın retro konumuyla birlikte yoğun bir biçimde bastırılmış öfkeye işaret eder.

“Şu anda içimde ne oluyor? diye sorabilirsiniz. Eğer içinizi yoluna koyarsanız, dışarısı da yoluna girecektir. Esas gerçeklik içinizde, ikincil gerçeklik dışınızdadır.”

Yazarın farkındalığı ve aydınlanması yine retro pozisyonda olan Merkür balık ile bağlantılı. Merkür bizim nasıl iletişim kurduğumuz, aklımızı nasıl kullandığımızı ifade eder. Merkür balıkta zararda diye nitelendirilen bir konumda olsa da nedeni rasyonel bakış açısının yüceltilmesi ile ilişkilidir. (Yaşamının zorluğunu bunun dışında tutuyorum) Merkür balık burcunda yaradanla bağ kurabilmeyi, sezgilerine kulak vermeyi, yüce bir bağa -din ötesi- gönül vermeyi ifade eder! Zira Tollenin de Jüpiter’i yönetici olduğu yay burcunda Uranüs’e karşıt yer alında içinde bulunduğu çağın ötesinde bir inanca sarıldığını ve bunun üzerine düşünüp yazabilme kabiliyeti olduğunu görüyoruz.

Sevgiyle

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

https://www.ozlemsomuncu.com/wp-content/uploads/footer-gezegenler.png

Takip Et

© Copyright 2021 | Tüm Hakları Saklıdır, Tasarım ve Dizayn: Gurur TOMUR 

İptal ve İade