BalıkMerkür10 Mart 2022 Merkür Balık Burcunda

Şubat 26, 20220
balık burcu

Sevgili Dostlar,

16 Şubattan bu yana analitik düşünme tarzıyla çalışan kova burcunda seyahat eden merkür, 10 Mart itibarıyla balık burcunda seyahatine başlayacak ve 28 marta kadar burada kalacak.

Merkür Güneş Sisteminde en küçük ve Güneş’e en yakın gezegen. Yaklaşık 88 Dünya gününe eşit yörüngesi ile Güneş Sistemindeki diğer gezegenlerden daha hızlıdır. Eski çağlardan günümüze ulaşan kaynaklarda Merkür, Ay, Güneş, Venüs, Mars, Jüpiter ve Satürn ile birlikte, görünür hareketlerinin diğer yıldızlardan farklılığıyla tanınan 7 gökcisminden biridir. Bu yönüyle, antik gökbilim için olduğu kadar Astroloji açısından da büyük önem taşıyan Merkür, tarih öncesinden günümüze kadar insan kültüründeki önemli yerini korumuştur. Eski Yunanda sabah yıldızı olarak göründüğünde Hermes, akşam yıldızı olarak göründüğünde ise Apollo olmak üzere iki isim verilmiştir. İlkçağ dünyası, Pisagor sayesinde bu iki yıldızın aslında aynı gökcismi olduğunu öğrenmiş; Romalılar gezegene Hermes’in Roma Mitolojisindeki eşdeğeri olan ayakları kanatlı haberci tanrı Merkür’ün adını vermiştir. Merkür Tanrıların habercisidir. Bir diyardan bir diyara yolculuk ederek haber getirip götüren ulaktır.

Merkür, akıl, iletişim, konuşma, yazma, akılcı davranışlar ve zihnimizi temsil eder. Olayları ele alışımız, çözümleme yeteneğimiz Merkür ile ilişkilidir. Merkür’ümüz kadar anlar, Merkür’müz kadar konuşuruz. Mantıklı ve nükteli konuşmak, aracılık yapmak, algılamamız, öğrenmemiz, zekamız, analitik düşünme tarzımız Natal Haritamızdaki Merkür’ün hangi burçta ve evde olduğuna göre şekillenir.

Mundaine Astrolojide gençleri, habercileri, basın ve yayın organları ile ticareti temsil eder. Merkür cinsiyetsiz olan tek gezegendir, ne eril ne de dişidir. Vücutta ise, eller, kollar ve tüm ikili organları gösterir. Kan dolaşımı, bağırsak, sindirim sistemi, omuzlar ve konuşma organlarını işaret ettiği gibi, konuşma bozuklukları, kekemelik, vertigo, baş dönmesi, nezle, refleks bozukluklarını da temsil etmektedir. Gölgesinde ise olumsuz pozisyonda olan Merkür, cin fikirli, olayları işine geldiği gibi yorumlama, aklı kötüye kullanma, anlaşmazlık çıkarma gibi durumlar getirebilir. İkizler ve Başak burçlarının yöneticisidir. Yay Burcunda zararda, Balık Burcunda düşüştedir. Merkür’ün üst oktavı Uranüs’tür.

Merkür Balık Burcunda, zihinsel olarak bilinçdışı temaların etkisi altındadır. Bu yüzden bir haberci gibi veya bir köprü gibi işlev görebilir. Rüyalar, semboller ve hayaller bu konumdayken önem kazanır. Hayalci olduğu için fantezi dünyası çok geniştir, bu nedenle çok iyi yazar. Gölgesinde ise, Merkür Balıktayken kandırılma riski fazladır. Bu konumda çok sezgisel bir akla sahip olduğundan, olayları bu bakış açısıyla görmekte ve çözüm üretmekte zorlanabilir. Kurban rolüne bürünme ihtimali fazladır. Çok fazla sezgisel olduğu için, içine kapanma isteği duyabilir ve iletişim kuramayabilir.

 

Merkür Balık Seyri

 

Sezgisel olacağımız için içe kapanma isteği duyduğumuz bir süreç başlıyor. Hayal gücümüz ve fantezi dünyamız geniş olacağı için, bu yönümüzü yazı yazmakta veya sanatla ilgili konularda kullanabiliriz. Haberci rüyalar görebiliriz. Kandırılma riskine karşı dikkat etmekte fayda var. Ailevi yönler, aile içi işler, vatan ile ilgili konular, tarım ve toprakla ilgili konular, yer altı zenginliklerimiz ve gizli şeylerle ilgili, fazla sezgisel bir akla sahip olacağımız için, olaylara objektif bakmak ve çözüm üretmekte zorlanabileceğimiz gibi kurban rolüne bürünmeyi seçebiliriz. Ancak Merkür balık giriş haritası baz alındığında 8. evde İkizler Burcunda bulunan Ay ile Merkür arasındaki üçgen açı, olaylar karşısında akılcı davranarak ve akılcı bir bakış açısı geliştirme ve çözüm üretme konusunda destek olabilir.

Merkür ile boğa burcunda seyahat eden Uranüs arasındaki 72 derecelik kintil açı, tarım ve toprak konuları, maddi kaynaklar ve ilişkiler, anlaşmalar konularında olası sorunlar ve değişimin dönüşümün getirdiği konular karşısında zekice hareket etme enerjisi verebilir. Burada Uranüs Merkür’e olumlu yönlerini enjekte edecek, böylece Merkür Balık burcunun verdiği gölge yönlerden fazla etkilenmeyecektir.

Mart ayı boyunca Merkür’ü yöneten Jüpiter’in balık burcunda seyri gökyüzünde balık şölenine işaret ediyor. Özellikle bu süreçte yapılacak anlama ve sözleşmelerde dikkatli olmalıyız. Sezgiselliğin arttığı bur süreçte kendi kendimizi kandırma eğilimimiz de artabilir.

Sevgiler…

Yasemin YILDIZ

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

https://www.ozlemsomuncu.com/wp-content/uploads/footer-gezegenler.png

Takip Et

© Copyright 2021 | Tüm Hakları Saklıdır, Tasarım ve Dizayn: Gurur TOMUR 

İptal ve İade