EğitimMakaleAstrolojide gezegenler ve yöneticilikleri

Mart 10, 20230
TEMEL ASALETLER VE ZAYIFLIKLAR TABLOSU

Astroloji kozmik nesnelerin insan yaşamı üzerinde bir takım etkileri olduğunu varsayan bu etkilerle birlikte, insanların karakteri hakkında yorumlar yapan ve geleceğe dair olasılıkları bilimsel yöntemler aracılığıyla ortaya koyan bir disiplindir.

Astroloji terimi Grekçe yıldız anlamına gelen “astro” ve kelam, bilgi anlamına gelen “logos” sözcüklerinden türemiştir.

Astroloji tarihi insanlık tarihi kadar eskidir. Bugün tarihi baştan yazdıran Göbekli Tepeden tutunda yine Mezopotamya uygarlığı olan Kaldeliler ve Babilliler astroloji ile ilgililerdir. Çin’den, Hindistan’a, Mısırdan İrana pek çok medeniyet Astrolojiyle ilgilendiklerine dair kayıtlar bırakmışlardır.

Bir astroloji haritası yorumlarken 3 önemli nokta üzerinden ilerlenir. Burçlar, gezegenler ve evler! Burçlar; temel enerjilerdir, deneyimlerimizin belirgin özelliklerini vurgularlar. Kişinin fizyolojik ve psikolojik anatomisini anlatırlar. Evler; deneyimleyeceğimiz olayların hayatımızda hangi alanda gerçekleşeceğini gösterirler. Gezenler ise konuları, ana temayı ifade ederler.

Gezegenleri, burçları ve evleri birbirine bağlayan sistem 1781 yılı öncesinde geliştirilmiştir. 7 büyük gezecen ve sonradan keşfedilen kolektif gezegenler olmak üzere güneş sisteminde 9 gezegen bulunmaktadır. Aslında Ay ve Güneş birer gezen değil ışık kaynağımız olarak anılırlar. Kolektif gezegenler; Uranüs, Neptün ve Pluton keşfedilmeden önce, 7 gezegen üzerinde yorumlamalar yapılır, bu 7 gezegene; göğün 7 katı, Tanrının 7 özelliği denilmiştir.

 

Astrolojinin temel taşları olan gezegenler neler ifade eder?

 

Güneş;

Güneş sistemin merkezidir ve diğer gezegenler onun etrafında belirli bir düzende dönerler. Isı ve ışık kaynağımızdır. Güneş doğumla gelen yeteneklerimizi, yaşam enerjimizi, kendimizi ortaya koyma biçimimiz, yönetme yeteneğimiz, egomuz, gururumuz, isteklerimiz, kişiliğimiz, karakterimiz, bilincimiz, yaşam gücümüzü temsil eder.

Güneş zodyak çevresinde 360 günde döner. Günde ortalama 1 derece ilerler. Her burçta ortalama 30 gün kalır.

Ay;

Duygularımız, bilinç altımız ile bağlantılıdır. Annelik iç güdüsü veya nasıl bir çocukluk geçirdiğimiz, kendimizi nasıl güvende hissettiğimizi gösterir. Ay burcu bizim iç güdüsel olarak neye yöneleceğimizi, otonom, dürtüsel olduğumuz alanları gösterir. Özellikle 0-7 yaş arasında annemizle olan bağımızı ifade ettiği için bağlanma biçimimizi belirler. Annemiz, annemizle ilişkimizi ay burcumuzdan görürüz.

Ay zodyak çevresinde 27,32 günde döner. Günde ortalama 13,5 derece alır. Her burçta ortalama 2- 2,5 gün kalır.

Merkür;

Kelime olarak İngilizce’ de tacir/tüccar anlamına gelen “merchant” kelimesiyle Latince’de “mercator” kelimesinden türemiştir. Aynı zamanda haberci anlamına gelir. Mantıklı, muhakeme, beceri, konuşma, yazma ve nükteli konuşma, aracılık, iletişim, algılama, öğrenme, zekâ, analitik düşünme, mantıklı düşünme anahtar kelimelerdir.

Merkür Zodyak çevresini 88 günde döner. Bir burçta ortalama 24 gün kalır, günde 1 yada 2 derece ilerler. Geri hareketini yani yaklaşık 20-24 gün sürdürür ve yılda ortalama üç ya da dört kez geri gider.

Venüs;

Sevgi, aşk, şehvet, tutku, istek, dişil enerji, maddiyat, güzellik, estetik, çekicilik, sanat Venüs ile ilgili konularıdır. Sevgi dilimiz, maddi manevi değerlerimiz, bu durumda parayı temsil eder. Parayı nasıl harcadığımızı, sevgi, aşk, ikili ilişkiler konusunda stratejilerimizi ifade eder. Hoşlandığımız şeyler, moda ve estetik anlayışımız venüsle ilişkidir.

Zodyak çevresinde 255 günde döner. Her burçta ortalama 25 gün kalır. Her gün 1° ilerler. Retrosu 40-42 gün sürer.

Mars;

Kişinin hayatta kalabilmek için nasıl mücadele ettiğini, nasıl hareket ettiğini, fiziksel enerjisini nasıl kullandığını, kendisini nasıl yansıttığını gösterir. Eril yanımızdır. Cinselliğimizi nasıl ortaya koyduğumuzu gösterir. Bağımsızlık, kendimizi kanıtlama motivasyonumuz mars ile ilişkilidir.

Mars zodyak turunu 1,5 ila 2,5 yılda tamamlar. Bir burçta ortalama 40-60 gün kalır. 26 Ayda bir 60-80 gün arası retro yapar.

Jüpiter;

Yazılı olmayan kuralları, etik ve ahlaki değerlerimizi ifade eder. Genişlemek, büyütmek, bolluk, bereket, sosyalleşme, idealizm, felsefe, din Jüpiter gezegeninin konularıdır. Hayat felsefeniz, hangi konularda şanslı olduğunuz, bolluk bilnciniz, neyi nerede öğrenmek istediğimiz ve bu bilgiyi nasıl kullanacağınızı gösterir.
Jüpiter Zodyak’ın çevresinde 12 yıl (11,88) da döner. Her burçta 1 yıl kalır. Yılda 1 kez rx yapar ve bu ortalama 4-5 ay devam eder.

Satürn;

Satürn karmaya göre yenden dogma sebebimizdir. Kişinin imtihanlarını gösterir. Disiplin, kendini gerçekleştirme, sorumluluk alma, hedefe odaklanma, garantici olma, kendinden başka kimseye güvenmeme, gerçekçi olma, ciddiyet, yönetme, sabırlılık, sadakat, çalışkanlık, kontrol etme Satürn’ün genel özellikleri ve temel fonksyonlarıdır. Satürn gözle görebildiğimiz son gezegendir. Dış dünyayı ve sınırları temsil eder.
Satürn her burçta ortalama 2 – 2,5 yıl kalır. Zodyak’tak turunu 28,5 yılda tamamlar. 14 ay ileri hareket eder ve 4 yada 6 ay retro yapar.

Uranüs;

Kolektif bir gezegendir, teleskobun icadıyla birlikte keşfedilmiştir. Bireyselleşmek, özgürleşmek, bağımsızlık, devrimler, sıra dışıolma dürtüsü, orijinallik, dürtüsel tavırlar, beklenmedik durumlar, ani patlamalar, yaratıcı ilham ve deneyim arzusu ile ilişkilidir.
Uranüs’ün burç geçişi 7 yıldır. Girdiği burçla ilgili konularda yıkım yaşatır. 7 ayda bir 5 ay retro yapar ve zodyak turunu 84yılda tamamlar.

Neptün;

Hayaller, sanat, moda, duyarlılık, yaratıcılık, kendini adama, incelik, merhametli-şefkatli olma, arıtmak, saflaştırmak, duyarlılık, ideali deneyimlemek ile ilişkilidir. Kolektif bir gezegen olan Neptün sinemayı, edebiyatı, espritüel dünyayı ifade eder.
Neptün’ün döngüsü 164 yıldır ve ilk kare açı 36-41 yaşında, ilk karşıt açı ise 82 yaşında yaşanır. Bir burcu 14 yılda tamamlar. 7 ayda bir 5 ay retrosu vardır çok ağır hareket eder.

Pluton;

Dönüşüm, yıkım, çürütme, ölüm, manipülasyon, kontrol etme arzusu, güç gösterileri, savaşlar, cinsel dürtüler ile ilişkilidir. Kolektif bir gezegen olan plutonun bulunduğu alanda güç arzusu vardır ve korkusu aciz kalmaktır. Etkisi yavaş, köklü ve kalıcıdır.
Plüton’un döngüsü 248 yıldır. 16-17 yıl civarı burç değiştirir. Yörüngesi çok farklıdır. Bazı burçlarda 12 yıl, bazı burçlarda 36 yıla kadar kalabilir. 7 ayda bir 5 ay retro yapar.

Gezegenlerin her biri bir veya birden fazla burcu yönetir. Modern astroloji kolektif gezegenlerin keyfiyle birlikte her gezegenin (merkür dışında) birer burcu yönettiğini ifade etmişlerdir. Bu burçlar o gezegenlere özgü nitelikleri doğalarında barındırırlar.

Yukarıda tabloda hangi gezegenin hangi burcu yönettiği, yücelim ve düşüşte oldukları konumlarını göstermektedir.

 

Sevgiler

Kaynaklar; Astroloji kozmik nesnelerin ışığında yaşama planı, 2002

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

https://www.ozlemsomuncu.com/wp-content/uploads/footer-gezegenler.png

Takip Et

© Copyright 2021 | Tüm Hakları Saklıdır, Tasarım ve Dizayn: Gurur TOMUR 

İptal ve İade