EğitimMakaleİlişkileri Anlayabilmek!

Mart 16, 20230
burçlar

İkili ilişkilerin en büyük ıstırabı gölgenle yüzleşmek olsa gerek! hem ayakları yerden kesen hem insanı deli eden türden bir yüzleşme!

“İsviçreli psikanalist Carl Gustave Jung’un kolektif bilinçdışı ve arketip kuramı, insanoğlunun birbirine zaman ve uzamın ötesinde, insanlığın ortak ruhsal geçmişindeki arkaik unsurlarla bağlandığını öngörmektedir. Kolektif bilinçdışı kısaca, bilincin bastırılmış ya da unutulmuş özü olarak tanımlanabilir. Kişiliğin bilinçli ve merkezi kısmı olan egonun tam tersi olarak da görülebilir. Jung’a göre bilinçdışının yüzeysel katmanı kişiseldir ve Jung, bu katmana kişisel bilinçdışı adını vermiştir. Fakat bu katmanın altında çok daha derin bir başka katman vardır. Bu katman, kişisel deneyim ve edimlerden oluşmaz. Aksine tamamen kalıtsaldır ve Jung, bu katmanı kolektif bilinçdışı olarak tanımlar. Kolektif kelimesini seçmesinin nedeni bu katmanın bireysel değil evrensel özellikler taşımasıdır (Jung, 1968). İsviçreli psikanalist Carl Gustave Jung’un kolektif bilinçdışı ve arketip kuramı, insanoğlunun birbirine zaman ve uzamın ötesinde, insanlığın ortak ruhsal geçmişindeki arkaik unsurlarla bağlandığını öngörmektedir. Kolektif bilinçdışı kısaca, bilincin bastırılmış ya da unutulmuş özü olarak tanımlanabilir. Kişiliğin bilinçli ve merkezi kısmı olan egonun tam tersi olarak da görülebilir. Jung’a göre bilinçdışının yüzeysel katmanı kişiseldir ve Jung, bu katmana kişisel bilinçdışı adını vermiştir. Fakat bu katmanın altında çok daha derin bir başka katman vardır. Bu katman, kişisel deneyim ve edimlerden oluşmaz. Aksine tamamen kalıtsaldır ve Jung, bu katmanı kolektif bilinçdışı olarak tanımlar. Kolektif kelimesini seçmesinin nedeni bu katmanın bireysel değil evrensel özellikler taşımasıdır”(Jung, 1968).

Bazıları bu düşünceyi saf atalardan aktarım olarak yorumlasa da bazıları karma yani enkarnasyon döngüsünde ifade ettiğini söylemektedir. Zira spritüal tarafı çok güçlü olduğunu bildiğimiz Jung bu yönde düşünmüşse de şaşırtmaz!

İşte bu bilinçdışı insanın yüzleşmek istemediği, derinlerine bastırdığı, karanlık, belki de utanç verici duygularını ifade ediyor. İnsan bu duygularla çoğunlukla kendi kendine yüzleşemiyor, bunu bir ayna görevi gören ilişkilerle anlaması kolaylaşıyor. “Bu yüzden Jung, karanlık özelliklerini reddeden insanın, onları bastırdığını ve farkında olmadan sürekli olarak çevresine yansıttığını ifade etmektedir.” Bu da çoğunlukla ilişkiler yoluyla oluyor.

Astrolojide bu bakımdan bir burcu en iyi anlayabilmenin en doğru yolu, onu karşıt burcuyla birlikte değerlendirebilmektir. Her burç bir miktar karşıt burcun özelliklerini içinde taşır. Bir yengeç kuralcılığıyla bir oğlak gibi görünebilir. Bir terazinin neden bu kadar rekabet içinde olduğunu anlayamayız! bir başak tıpkı bir balık kadar romantik olabilir. Bazen de içimizde bastırdığımız bizden bir parça olan en sert yanlarımızı ilişkilerimizde görmeye başlarız.

İlişkiler astrolojisinde değerlendirilmesi gereken en temel konuda budur! Biz kimiz? ego ve kimliğimizi nasıl ortaya koyuyoruz. Sürekli bastırdığımız gölgelerimiz ne olabilir? Bunları fark etmek ikili ilişkilerde sürekli yaşanılan kısır döngüyü anlamlandırmayı kolaylaştırabilir. Bu noktada üzerinde durulması gereken önemli bir diğer gösterge de yükselen burcumuzdur. Yükselen burç (asc) bizim kendimizi nasıl ortaya koyduğumuzu, sosyal maskelerimizi yani “ben”i ifade eder. Bunun karşısında 7. ev (dsc) ise “biz” yani ikili ilişkilerimizi nasıl yaşadığımızı görürüz. Bu alan gölgelerimizi bize aynalayan en güçlü göstergedir.

Burçları birbirleri ile uyumları üzerinden değerlendirmeyip, hangi burca mensupsanız o burcun karşıt burcu mantığı ile okumalısınız.

KOÇ & TERAZİ

Eğer siz bir koç veya yükselen koç burcuysanız neşeli, keyifli ve cesur birisiniz. Hayatı bir mücadele alanı olarak görür ve mücadeleden de kaçınmazsınız. Gölgeniz yalnızca kendi isteklerinizi düşünen bencil, hep kazanmak isteyen biri, hızlı parlayan hızlı sönen bir çocuk olabilir. Bir anlaşmazlıkta, fikir ayrılığı yaşandığında saldırıya uğramış gibi hissedebilirsiniz. Bu da sizi saldırganlaştırabilir. Öfkeyle kalkıp zararla oturmak koç burcuna özgü bir davranıştır.

Burada durup karşıt burcunuza bakalım!

Terazi burcu ve yükselen terazi iseniz zarif, naif ve uyumlusunuz. Her şeyi adil ve hakkaniyetli bir biçimde yürütmeye çalışırsınız. Öyleye ki sorun çıkmasın diye çoğu durumu sineye bile çekebilirsiniz. Güzelliğinize ve bakımına önem verir, başkalarını memnun etmeye odaklanırsınız! Gölgesinizde kararsız, gelgitlerle dolu ve hatta yapmacık görünebilirsiniz.

Terazi burcu partnerini hoyrat, kaba ve kavgacı bulurken, koç  burcu partneriniz çıtkırıldım, kibarlık budalası ve aşırı hassas bulabilir!

Bu iki enerjinin bir ilişkide birbirine gölgelerini aynalayarak önemli şeyler öğretir. Terazi doğası koç burcuna nezaketi, uyumu ve sıcak ilişkiler kurabilmeyi öğretirken, koç doğası terazi burcuna cesareti, yeri geldiğinde kavga edebilmeyi ve girişkenliği öğretebilir!

BOĞA-AKREP

Eğer siz boğa ve yükselen boğa burcuysanız, sakin, istikrarlı, sağduyulu, inatçı ve tembel biri olabilirsiniz. Bedensel zevklere düşkün olabilir, yemeyi, içmeyi ve cinselliği önemli bir yere koyabilir, bu nedenle kendi konforunuzu fazlasıyla düşünebilirsiniz. Gölgenizde değişime karşı, kendi bildiğinden vazgeçmeyen biri olabilirsiniz. İçinde bulunduğunu durumu kaybetmemek adına konfor olanınızdan çıkmaktan kaçınabilirsiniz.

Bir de karşıt burcunuza bakalım!

Akrep ve yükselen akrep burcuysanız yoğun duygu ve tutkunun insansınız. Araştırır, gizlice kontrol eder bir dedektif gibi davranabilirsiniz. Şüpheci yaklaşımlarınızla, suçlayıcı bir tutum sergilemeye müsaitsiniz. Risk almaktan çekinmez, karşı tarafı da kendi karanlığıyla yüzleştirebilirsiniz.

Bu durumda boğa karşısındakini sürekli önünü görmek isteyen, kontrol manyağı biri gibi görebilir. Akrep ise partnleriniz tembel, yüzeysel ve korkak bulabilir.

Bu iki enerjinin bir ilişkide birbirine gölgelerini aynalayarak önemli şeyler öğretir. Akrep boğadan ruhuna ve bedenine bakmayı öğrenir. Boğa ise akrepten duygusal olarak derinleşmeyi, yeri geldiğinde konfor alanından çıkması gerektiğini öğrenir.

İKİZLER-YAY

Eğer siz ikizler ve yükselen ikizler burcuysanız, hiperaktif, heyecanlı, meraklı ve zeki biri olabilirsiniz. Merak ettiğiniz şeyle hızla bağlantıya geçer, sohbet eder, merakınızı giderebilirsiniz. Esprili ve eğlencelisiniz ancak gölgenizde yüzeysel, maymun iştahlı ve çabuk hevesinizi kaybediyor olabilirsiniz. Hızınıza yetişmek zor olabilir ya zihniniz ya diliniz durmaz 🙂

Bir de karşıt burcunuza bakalım!

Yay burcuysanız derin, hayatı anlama arayışında, öğrenme aşığı birisiniz. Neşeniz ve umudunuzla sonsuza kadar çocuk, genç ve bağımsız olabilirsiniz. Sizin için özgürlük, bir başınalık o kadar önemlidir ki sınırlarınızı işgal eden biriyle asla olamazsınız. Gölgenizde bilginize diyeceğim yok ama her konuda da profluk taslayamazsınız! Bazen vaaz vermeye başlar, şiddetle yargılayabilirsiniz!

İkizler burcu partnerini laf kalabalığı yapıyor gibi görürken, yay burcu partnerini çenesi düşük, gerçeği çarpıtan biri olarak görebilir.

Bu iki enerjinin bir ilişkide birbirine gölgelerini aynalayarak önemli şeyler öğretir. İkizler burcu partnerine ön yargısız olmayı, sağlıklı merakı, heyecan dolu yaşayabilmeyi öğretirken, yay burcu partnerine bir hayat felsefesi geliştirmeyi, yavaşlamayı, yalnız kalmanın da keyifli olacağını öğretir.

YENGEÇ- OĞLAK

Eğer siz yengeç ve yükselen yengeç burcuysanız, şefkatli, merhametli, sezgisel ve sıkı sıkı bağlarla seven biri olabilirsiniz. Sevdiklerinize öyle büyük bir kıskaçla bağlanırsınız ki toksik durumlarda dahi vazgeçemeyebilirsiniz. Gölgenizde alıngan, kırılgan ve kaprisli olabilirsiniz.

Bir de karşıt burcunuza bakalım!

Oğlak ve yükselen oğlak burcuysanız prensipli, çalışkan, kuralları olan kariyer odaklı birisiniz. Hayatı katı kurallar doğrultusunda yaşayabilir, her şeyi profesyonel bakış açısı ile değerlendirebilirsiniz. Öyle ki gölgenizde kontrol manyağına dönebilirsiniz 🙂 minnoş kalbinizi saklayarak incinmekten kaçamazsınız.

Yengeç burçlarının partneri yengeci son derece talepkâr bulabilir ve isteklerine yetişemeyeceğini düşünerek uzaklaşabilir. Oğlak burcunun partneri ise onu son derece katı ve duygusuz bulabilir.

Bu iki enerjinin bir ilişkide birbirine gölgelerini aynalayarak önemli şeyler öğretir. Yengeç burcu partnerinden gerçek dünyayı ve kararlı olmayı öğrenirken, Oğlak burcu partnerinden duygulara yer açmayı, onlardan kaçılmayacağını, şefkat duygusuna kendisini bırakmayı öğrenebilir.

ASLAN-KOVA

Eğer siz aslan ve yükselen aslan burcuysanız, neşeli, eğlenceli, sanatçı bir doğaya sahipsiniz. Sevdiklerinizi büyük bir coşkuyla sever, baş üstünde tutarsınız ancak aynı muamelenin size gösterilmesi şartıyla… Gölgenizde her şeyi bilen, küstah ve kibirli birine dönüşebilirsiniz.

Bir de karşıt burcunuza bakalım!

Kova ve yükselen kova burcuysanız özgür, entelektüel, muhalif birisiniz. Arkadaşlarınız sizin için son derece önemlidir, arkadaş olamayacağınız biriyle birlikte olmak istemezsiniz. Gölge yanınızla katı kuralları olan, kendine tanıdığı esnekliği partnerine tanımayan birine dönüşebilir, her şeyi aklınızla açıklamaya çalışabilirsiniz.

Aslan burcu partnlerini fazlasıyla sıradışı, ayrıkırı biri olarak görebilirken, kova burcu partnerini güç takıntısı olan, kibirli ve ciddiyetten uzak biri olarak görebilir.

Bu iki enerjinin bir ilişkide birbirine gölgelerini aynalayarak önemli şeyler öğretir. Aslan burcu partnerinden ortak karar almayı, başarısız kalmaktan korktuğunu öğrenirken, Kova burcu partnerinden kendinden emin olmayı, özgüvenle yönetebilmeyi öğrenebilir.

BAŞAK-BALIK

Eğer siz başak ve yükselen başak burcuysanız, son derece çalışkan, çözüm üretme becerisine sahip, mükemmeliyetçi birisiniz. Kusursuzca sevmek, eksiksiz standdartları yakalayabilmek sizin için çok önemli. Değişim ve düzensizlik sizi deli edebilir. Gölgenizde detaylar içinde boğulabilen, partnerini acımasızca eleştirebilen biri olabilirsiniz.

Bir de karşıt burcunuza bakalım!

Balık ve yükselen balık burcuysanız kolaylıkla kabul eden, anlayışlı, sempatik kimi zaman içe dönük birisiniz. Akışta ve beklentisiz olabilir, sevdikleriniz için sonsuz ve koşulsuz sevgi sunabilirsiniz. Gölgenizde bir ilişkiye bir maddeye bağımlı olabilir, romantizm rüzgarı içinde sürüklenebilirsiniz.

Başak burcu partnerini çileden çıkarıcı derecede tembel ve çözümsüz biri olarak görürken, Balık burcu partnerini aşısı takıntılı, acımasız görür.

Bu iki enerjinin bir ilişkide birbirine gölgelerini aynalayarak önemli şeyler öğretir. Başak burcu partnerinden sevgi ve merhameti, akışta kalabilmeyi, olanı kabul etmeyi, şefkati öğrenirken, Balık burcu partnerinden mantıklı olmayı, çözüm üretmeyi, hayatını düzene sokmayı öğrenebilir.

Sevgiler…

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

https://mldjoplulasd.i.optimole.com/w:auto/h:auto/q:mauto/f:best/https://www.ozlemsomuncu.com/wp-content/uploads/footer-gezegenler.png

Takip Et

© Copyright 2021 | Tüm Hakları Saklıdır, Tasarım ve Dizayn: Gurur TOMUR 

İptal ve İade