GüneşMakaleGüneş’in mitolojisi ve doğum haritamızda ifade ettikleri

Haziran 6, 20240
gezegenler, mitoloji
Miti;

“Apollon (Yunanca: Απόλλων, Latince: Apollo), mitolojide müziğin, sanatların, Güneş’in, ateşin ve şiirin tanrısı, kehanet yapan, bilici tanrıdır. Aynı zamanda kâhinlik yeteneğini diğer insanlara da transfer edebilir. Biseksüel yönüyle ağır basan Apollon’un mitolojideki eşi Kassandra olup Zeus ve Leto’nun oğlu, Artemis’in ikiz kardeşidir. Sarışın ve çok yakışıklıdır.”

Zeus ışığın geldiği yer, Leto karanlık geceyi temsil eder. Eos- şafak her sabah gecenin koynundan çıkarak Apollunun geleceğini haber verir. Lir çalar, şarkı söyler. Daphneye âşık olur ve bakirelik yemini eden Daphne Defne ağacına dönüşür. Karşılık bulamadığı bu bilenen aşk öyküsü dışında çok yüzü gülmüş sayılmaz!

Apollo 360 beyaz sığırı ile tanırız, hatta bilinen en iyi miti Merkür’ün bu sığırlardan 40 tanesini çalmasıdır. Pişirdikleri dışında bu sığırları iade etse de beraberinde kaplumbağadan yaptığı liri vermiş böylece hınzır doğasıyla haberci Tanrı olmayı hak etmiştir.

Apollo tapınağı bugün ülkemiz topraklarında Aydın Didim ve Roma dönemine ait Antalya Side de yer almaktadır. Tapınağın en dikkat çekici yapıtı elbette astroloji severlerin ve öğrencilerinin iyi bildiği Medusadır. Tapınağın koruyucusu olan Medusa’nın başını tapınakta görebilirsiniz. Yine burada Artemis tapınağını da görebilirsiniz.

 

Sistemin patronu;

Güneş sistemin merkezidir ve diğer gezegenler onun etrafında belirli bir düzende dönerler. Isı ve ışık kaynağımızdır. Güneş Zodyak çevresinde 360 günde döner. Günde ortalama 1 derece ilerler. Her burçta ortalama 30 gün kalır. Zodyak 12 burçtan oluşur. Burada hemen hatırlatmak isterim Gökyüzünde 88 takımyıldız vardır simyacılar; burçları isimlendirirken bu takım yıldızlardan ilham almışlardır. Her yıl çıkan 13. Burç haberleri takımyıldızlarla ilişkili bilgi kirliliğinden öteye gitmez. Eğer bu takımyıldızlar burçları ifade etseydi 88 burç olması gerekirdi!

Güneş bizim sistemimizin sistemi olmasına rağmen Sirius A < Pollux < Arcturus < AldebaranRigel AAntares A < BetelgeuseMu Cephei < VV Cephei A < VY Canis Majoris sıralamasında küçük kalır. Bu yıldızların neden bu kadar önemli olduğunu tahmin edebilirsiniz.

Güneş Dünyamız ve bildiğimiz diğer gezegenlerin onun etrafından dönmesi gibi o da gökada merkezinde ve kendi ekseni etrafında döner. Bu da güneş lekelerine neden olur. Dünyamızda keyifle izlediğimiz Auroralar güneş rüzgarları nedeniyle oluşur, yani bir tür manyetik fırtınalardır. Son yıllarda giderek artan güneş patlamaları ise aslında güneş rüzgarının daha güçlü olanları. Bilim dünyasında hala etkileri araştırılan ve üzerine çok konuşulan bu olay sırasında dünyamızda iletişim aksaklıkları, elektronik devrelerde sorunlar ve teknolojik aksaklıklar meydana geliyor.

 

Doğum haritamızda güneş;

Güneş haritamızda eril göstergemizdir. Baba arketipi* ve yetkin bir kişiyi temsil eder. Bu nedenle güneşin açıları hem kişiliğimiz ve karakterimizi hem babamız ile olan ilişkimizi şekillendirir. Güneş doğumla gelen yeteneklerimizi, yaşam enerjimizi, kendimizi ortaya koyma biçimimiz, yönetme yeteneğimiz, egomuz, gururumuz, isteklerimiz, kişiliğimiz, karakterimiz, bilincimiz, yaşam gücümüzü temsil eder. Yaşam yolculuğumuzun ne yöne doğru ilerleyeceğini ifade eder.

Burcun nedir? Sorusunun cevabı güneş burcumuzda yatar. Güneş burcumuz kadar onun haritamızda hangi eve yerleştiği de önemlidir. Evleri ayrıca özel olarak anlatacak olsam da güneşin bulunduğu eve değinmeden geçemeyeceğim. Güneş’in bulunduğu ev parlamak istediğimiz alanı ifade eder. Odağımız o ev konularına yönelir. Örneğin siz bir koç burcusunuz ve güneş burcunuz haritanızın 9. evinde; cesur, lider ve gözü kara olduğunuzu söyleriz. (Güneşin aldığı açılardan bağımsız) Sizin cesaretinizi sergilemek istediğiniz yer (nerede?) Üniversiteler, yabancı ülkeler, akademik çalışmalar, dış ticaret, eşinizin akrabaları olabilir.

Daha derin anlamda burcunuzun özelliklerini iyi veya kötü, diğer bir deyişle olumlu ya da olumsuz yanlarıyla yansıtabilirsiniz. Olumsuz yanlarına astroloji literatüründe gölge diyoruz. İkizler burcu olduğunuzu varsayalım; iletişim odaklı, soru soran, merak eden ve araştıran bir doğanız vardır. Oldukça zeki birisinizdir. Gölgesinde ise aklı kötüye kullanan, insanlara yalan söyleyen biri olabilirsiniz.

Sevgi ve umutla…

Arketip*İlk ifadenin kuşaktan kuşağa aktarılan ortak simgesi. İnsan kültürünü yaratan yapı taşlarıdır. Literatüre ilk sokan Carl Gustav Jung’dur.

Kaynak: Klasik Yunan mitilojisi, Ş.Can, Astroloji, S. Aksoy

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

https://www.ozlemsomuncu.com/wp-content/uploads/footer-gezegenler.png

Takip Et

© Copyright 2021 | Tüm Hakları Saklıdır, Tasarım ve Dizayn: Gurur TOMUR 

İptal ve İade